Naprawa belki skrętnej – oznaki usterki, naprawa, koszty

Tylna belka skrętna to rozwiązanie stosowane przede wszystkim w wozach francuskich.
Podatność tylnej belki na skręcanie w połączeniu z dobrze zestrojonym zawieszeniem znacząco poprawia właściwości jezdne.

cena tylna belka

Autor: Ashlynn Pai
Źródło: http://www.flickr.com
Wystrój wnętrza biurowego

Autor: Kristin Nador
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatkowo płaska cegła izolacyjna belki umożliwia zabudowę głębokiego bagażnika, co podwyższa atuty użytkowe aut, które są w nią wyekwipowane. Kolejną zaletą jest względnie prosta opcja jej demontażu. Prawidłowa eksploatacja tylnej belki nastręcza okresowej wymiany łożysk igiełkowych. Jeśli nie będziemy tego respektować, belka skrętna ulegnie uszkodzeniu oraz potrzebna będzie jej regeneracja. Głównym powodem dużej awaryjności tylnej belki jest brak oznak wyczerpania łożysk igiełkowych. Wszelkie nieprawidłowości możemy przyuważyć dopiero po podniesieniu pojazdu a także sprawdzeniu luzu na kołach. Jeśli luz jest wyczuwalny, należy wymienić łożyska igiełkowe na nowe. W niektórych przypadkach nieodzowne jest rozmontowanie belki, a w innych wymiany można dokonać bez jej demontażu. Eksperci zajmujący się regeneracją tylnych belek skrętnych rekomendują zapobiegawczą wymianę łożysk igiełkowych co 60 tys. km. Gwarantuje to wieloletnią eksploatację tylnej belki bez obaw o jej defekt. Zastosowanie się do tych zaleceń, mimo obiegowej opinii o zawodności jak też dużych kosztach reperacji, czyni eksploatację belki prawie bezproblemową. Wymiana łożysk igiełkowych to niewielka cena tylna belka będzie nam wówczas służyć długie lata.
Jeśli zlekceważymy pierwsze oznaki uszkodzenia tylnej belki skrętnej, w niedługim okresie pojawią się kolejne, lecz już bardziej widoczne.

W trakcie jazdy, szczególnie po nierównościach, mogą dobiegać odgłosy popiskiwania, jakie z czasem zmienią się w głośne stukanie. Możemy też dostrzec wyraźnie gorsze prowadzenie auta, w szczególności w zakrętach.