O tym jak ważna jest odpowiednia utylizacja zagrażających środowisku odpadów. Co trzeba wiedzieć o tej tematyce?

Wszystko ma swoje miejsce, każdy przedmiot powinien gdzieś przynależeć. Kiedy pomyślimy o śmieciach to codziennie nie myślimy nad tym, bo to rzecz mało istotna. Od kiedy została wprowadzona w życie nowa regulacja o segregacji śmieci sprawa trochę się skomplikowała, ale jak pokazuje doświadczenie ludzie raczej są już przyzwyczajeni do tej zmiany. Niemniej, istnieją także pozostałe okoliczności, gdy nie można wyrzucać każdego śmiecia do normalnego kubła.

śmieci

Autor: Franco
Źródło: http://www.flickr.com
Tak jest przykładowo w okresie remontu, gdy zbiera się dużo odpadów, typu gruz. W tej sytuacji najbardziej korzystnie zamówić kontener na tego typu odpady (więcej na stronie). Co jednakże z pozostałymi odpadami, takimi jak utylizacja odpadów medycznych?Są określone przepisy, jakie to regulują. Najbardziej istotna jest treść artykułu trzeciego z dnia 27 kwietnia 2001 o odpadach. Wyrażona tam definicja o odpadach medycznych, jako o typach odpadów,jakie mają związek z oferowaniem zdrowotnych świadczeń, a także przeprowadzaniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny, jest obowiązująca i definiująca tę tematykę (zdecydowanie więcej przeczytasz na tej stronie). Ta definicja odpadu medycznego odnosi się do każdej substancji ciekłej, stałej i gazowej, która powstaje w związku z działalnością medyczną. Pasuje także do lecznictwa otwartego, zamkniętego czy w obiektach badawczych i przeprowadzających eksperymenty na żywych organizmach. Co więcej, jesteśmy w stanie do tego zaliczyć także różnorodne instytuty, lecznice zwierząt i punkty weterynaryjne.

Co warte podkreślenia, w tej grupie są także odchody stałe i ciekłe (zwierzęce i ludzkie), co znaczy, że odpadem medycznym będzie też krew czy wydzielina ludzka, a także sanitarki i monitor kardiologiczny. Taka niejasna sytuacja sprawia, że powinniśmy stosować skomplikowane i dość kosztowne sposoby utylizacji. W Polsce w każdym roku powstaje około 200 tysięcy ton takich odpadów, ale około osiemdziesiąt procent ma charakter komunalny. Inne 20 procent to odpady specjalistycznego traktowania, czyli odpady patologiczne, infekcyjne i specjalne. Jednocześnie, i nie ma co się dziwić, odpady o charakterze szpitalnym od zawsze są uważane za bardziej niebezpieczne niż komunalne. Najważniejszy powód to oczywiście ryzyko skażenia środowiska różnymi drobnoustrojami.