Ruch jak też jego oddziaływanie na prawidłowy rozwój malucha

Ruch jest niesłychanie ważny w prawidłowym rozwoju maluchów. Kształtuje napięcie jak też siłę mięśni, dzięki czemu maluch zyskuje kontrolę nad swoim ciałem. Uzyskane zręczności ruchowe pozwalają na aktywne poznawanie świata.

Mark Webber

Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
Już od pierwszych momentów życia malucha rodzice mogą wspierać własną pociechę w harmonijnym rozwoju, poprzez wykonywanie z nimi specjalnych ruchowych zabaw. Na pewno wpłyną one na harmonijny rozwój psycho-ruchowy dziecka, ułatwią zdobywanie kolejnych zręczności: raczkowania, a w końcu chodzenia. Ruch odgrywa istotną rolę w procesie wczesnego rozwoju umiejętności społecznych i fizycznych potomka. Pomaga rozwinąć motorykę jak też wzmacnia mięśnie, jakich siła potrzebna jest do siadania, chodzenia czy biegania. To właśnie poprzez ruch maluszek nie jedynie poznaje świat, ale również we wczesnych stadiach rozwoju komunikuje się z rodzicielami. Rozwój ruchowy małego dziecka powiązany jest z rozwojem umysłowym, poznawczym potomka.
stan zdrowia

Autor: Colin
Źródło: http://www.flickr.com
W każdej fazie rozwoju rodziciele mogą wspierać swoje dziecko. Schemat ruchowego rozwoju potomka jest stały oraz logiczny, odbywa się kroczek po kroczku, jednak tempo pozyskiwania nowych zręczności jest nadzwyczaj różnorodne. Stąd stymulujmy dzieci, lecz nie narzucajmy i nie przyspieszajmy niczego na siłę. Niezwykle ważne jest zapewnienie maluszkowi swobody ruchu, możliwości bezpiecznego eksperymentowania a także poczucia miłości i aprobaty.

Zabawa z dzieckiem jest najlepszą formą treningu ruchowego i nauki: doskonali ruch, rozwija ciekawość świata oraz inteligencję. Gdy dziecko troszkę podrośnie, podaruj mu rower dziecięcy na pewno się ucieszy.