Muzyka to obecnie identyczny biznes jak inne aktywności?

Każdy rodzaj muzyki: rock, metal czy rap to gadżety muzyczne, które błyskawicznie rozchodzą się wśród fanów. Nie wiadomo do końca, ile dostaje artysta, a ile pieniędzy idzie do wytwórni. Ile wpływa z płyty, a jaka suma przypada z koncertów, nie wiemy też dokładnie, ile pieniędzy z pamiątek wpływa do artystów, twórców, spadkobierców… Można wysnuwać wnioski, iż nie są to drobniaki. Jednakże wszystko zależy od artysty.

Koncert

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Rockowe, metalowe (hiperłącze do serwisu) czy rapowe torby (zegary dla fanów muzyki), plakaty z autografami i bez, przypinki, czapki, koszulki i bluzy, do gwiazd muzyki techno, jazzu, rocku, metalu czy rapu spływają kolejne wpływy, za następne sprzedane pamiątki, dzięki którym można się można się utożsamić z naszym ulubionym artystą. Jak bardzo wartościowe są zakupione przez nas gadżety? Nie jest to zwykły biznes? Nie jest odpowiedzieć łatwo na to pytanie, bo prawda jak zwykle leży pośrodku.

Oczywiście nie można podejrzewać naszych ulubionych artystów, że chcą na nas zarobić, jednakże to także ludzie, więc potrzebują pieniędzy. Gdyby było inaczej rozdawaliby swoje płyty, organizowali darmowe koncerty, produkowali gadżety (gadżety metal) i rozdawali na prawo i lewo… Zresztą, artyści to jedno, bardziej w tej sytuacji „naciskają” menadżerowie i właściciele firm fonograficznych. To oni w znacznej mierze zarabiają na fanowskim oddaniu, na gadżetach na rockowych, metalowych, rapowych zegarach, kubkach i kurtkach.

Co w tym dziwnego, muzyka, tak samo, jak inne dziedziny życia daje, ale i zabiera. Jeśli chcesz mieć musisz oddać coś, konkretnie – pieniądze, mniej konkretnie – swoje uwielbienie, swoje oddanie, które w ostateczności przekłada się na jeszcze większe zyski (kupno pamiątek, koncerty). Ale co najlepsze: sztuki, przeciwnie do wielu innych form aktywności nie można uogólnić do pieniędzy. Oczywiście, upierając się, można, tak jak właśnie to udowodniłem pisząc ten artykuł, ale wrażenia, których doświadczamy obcując z muzyką naszego ulubionego artysty jest bezcenna. To jak podróż do ulubionego kraju, trochę kosztuje, ale wracamy bogatsi i bardziej spełnieni, z większą chęcią do życia.