Ustka – wspaniały pomysł na wakacje 2014

Ładnie usytuowany, nadmorski kurort wypoczynkowy, posiadający też długotrwałą tradycję uzdrowiskową, w którym łatwo o komfortowe pensjonaty. Ustka, bo o niej mowa to też ciekawe zabytki i obiekty muzealne a także korzystny mikroklimat i znakomite warunki naturalne. Właśnie te argumenty sprawiają, że Ustka należy do istotnie najbardziej popularnych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wakacje dwa tysiące czternaście w Polsce.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Ustka funkcjonowała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową.

Masz ochotę zapoznać się z nowymi intrygującymi postami na podobny temat? Żaden problem. Najedź na hiperłącze do www (https://www.eccoholiday.com/hotel-hiszpania-h-top-molinos-park-18972.html) i czytaj bez ograniczeń.

Kuracjusze przybywali tutaj, ażeby kurować choroby dróg oddechowych, reumatyzm, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, też nerwicę.

Dla gości poszukujących w Ustce zdrowia, wybudowano zakład przyrodoleczniczy, nazywany łazienkami usteckimi. Łazienki pełnią swoją funkcję do dnia dzisiejszego, będąc zarazem malowniczym zabytkiem, świadczącym o niezwykłej, polskiej tradycji uzdrowiskowej. Kompleks zdrowotny przy ul. Beniowskiego, blisko wschodniego mola w Ustce został zaprojektowany przez znamienitego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie funkcjonowania uzdrowiska w Ustce, oferta była niesłychanie bogata. Proponowano tutaj nie jedynie kąpiele zdrowotne, lecz także kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, również okłady, kompresy i masaże.

W dzisiejszych czasach, oprócz atutów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest naturalnie szeroka i piaszczysta plaża, regularnie zajmująca najwyższe miejsce w statystykach określających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców z pewnością ucieszy fakt, że w Ustce funkcjonuje Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni wychowawcy oraz studenci pedagogiki prowadzą standardowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i proponują bardzo dużo innych atrakcji. Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać wdzięk głębin morza Bałtyckiego (ofert).

Przy plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kawiarnie, ogródki i kawiarenki. Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której rozciąga się urocza panorama Bałtyku i kurortu. Port w Ustce na pewno oczaruje amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd wybrać w rejsy turystyczne (więcej na Ustce wznosi się latarnia, którą udostępniono do zwiedzania. Obiekt powstał w tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym drugim roku i przetrwał do dnia dzisiejszego bez większych zniszczeń. Latarnia wybudowana jest z czerwonej cegły i ma 21 m wysokości. Atrakcyjnym obiektem jest również Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza wybudowana w 1867 r.. Obiekty te, nazywane również Czerwonymi Szopami, funkcjonowały dawniej, jako zaplecze do składowania sprzętu ratunkowego. Warto też zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej przedstawiającą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, urządzone na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie niesamowite sprzęty, jak: osiemdziesięcio-letni automat do sprzedaży cukierków, 100-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i czterystu-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Wśród usteckich zabytków sakralnych należy wymienić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się niezwykle cenne organy z manufaktury Volknerów oraz siedemnasto-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.

W Ustce ma miejsce sporo atrakcyjnych wydarzeń, a do najbardziej interesujących należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.

Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tzw. „Krainę w Kratę”, gdyż na ich obszarze znajduje się mnóstwo przykładów dawnego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Charakterystyczną dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej ładnym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie zachowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na wycieczkę rowerową należy wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, rozciągającego się od Ustki po Przewłokę. W rejonach Ustki znajduje się również inna popularna atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie są ruchome wydmy oraz malowniczo położone, przybrzeżne jeziora.

Szukasz użytecznych artykułów? To dobrze, ta strona internetowa noclegi pyrzowice na pewno Cię zainteresuje, gdyż znajdziesz tam dużo niezwykle ciekawych danych.

Należy wybrać się również do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.