Czy potrzebne są szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy?

Bezpieczeństwo i hiegiena pracy, czyli BHP, to zbiór ściśle określonych zasad, które określają, jak powinno się pracować w firmie, aby uniknąć jakichkolwiek zagrożeń. Bezpieczeństwem i higieną pracy nazywa się również osobną dziedzinę wiedzy, która kształtuje powyższe normy. BHP jest dziedziną szeroką.

Związany jest zarówno z bezpieczeństwem miejsca pracy, odpowiednimi zabezpieczeniami przed pożarem, zasadami obsługi maszyn i urządzeń elektrycznych, jak i również tyczy się zasad warunków pracy pod względem komfortu i zdrowia psychicznego.

gaśnica

Autor: Miss Wetzel’s Art Class
Źródło: http://www.flickr.com

Przepisy BHP podlegają kontroli oraz są sprawdzane przez Państwową Inspekcję Pracy i są podstawowymi wymogami, które gwarantują bezpieczeństwo w każdej firmie. W przypadku spowodowania wypadku, jaki mógłby być skutkiem niewłaściwego zabezpieczenia miejsca pracy przez właściciela lub w sytuacji, kiedy osoba pracująca ponosi uszczerbek na zdrowiu, pracując w warunkach niezgodnych z normami bezpieczeństwa pracy, ma on możliwość ubiegania się od swojego pracodawcy zadośćuczynienia w postaci odszkodowania na drodze sądowej. Nie można też dopuścić do sytuacji, w której pracodawca zatrudnia osobę, której doświadczenie a przede wszystkim kwalifikacje, nie pozwalają na poprawne i bezpieczne wykonywanie danej czynności. Kara grzywny, której podlega pracodawca nie stosujący się do odpowiednich przepisów wynosi od tysiąca nawet do trzydziestu tysięcy złotych – źródło.

Nic dziwnego zatem, że obecnie wszelkie rodzaje szkoleń bezpieczeństwa i higieny pracy są bardzo powszechne, widać, że ta gałąź szkoleniowa rozwinęła się bardzo dobrze w ostatnich latach. Kursy takie nie są jedynie kierowane do pracodawców, ale są również adresowane do pracowników admistracyjno-biurowych, pracowników placówek edukacyjnych i innych.

Pewnie przyda Ci się dostęp za darmo (https://kamrec.pl/kamery-szpiegowskie) do naszej następnej strony. Nie czekaj, tym bardziej jeśli zainteresowały Cię opublikowane tu wpisy.

Wszędzie tam, gdzie chcemy zachować bezpieczeństwo naszej pracy i nie być narażonym na karę i procesy sądowe, powinniśmy zatroszczyć się o należycie przeprowadzone kursy bezpieczeństwa i higieny pracy. Firmom prowadzącym szkolenia BHP oraz nadzór bhp zleca się też zwykle zorganizowanie szkoleń przeciwpożarowych oraz szkoleń pierwszej pomocy (więcej).

Jeśli zaciekawiły Cię wpisy podane na tej witrynie, to na pewno zajmą Cię też dalsze szczegóły, które opracowaliśmy w linku poniżej.