Jak na przestrzeni stuleci zmieniały się metody leczenia zębów, czyli dzieje dentystyki w wielkim skrócie

Konserwatorzy sztuki mogliby długo opowiadać o sposobach leczenia zębów na przestrzeni wieków, bowiem malarze tworzyli malowidła, na których przedstawiali pracę XVII-wiecznych felczerów. Chociaż archeolodzy badający szczątki starożytnych mieszkańców naszej planety wspominają o tym, że pierwsi lekarze stosowali różnego typu wypełniania, to jednakże dawniej w zasadzie nie koncentrowano się na leczeniu próchnicy, lecz na usuwaniu zębów. Cechą charakterystyczną minionych epok z pewnością był jeden istotny fakt.

dentysta

Źródło: pixabay
A mianowicie, nie istniał fach dentysty, ale mężczyzna, nazywany balwierzem bądź cyrulikiem, oprócz wprawnego wykonywania zabiegu wyrywania zębów, zajmował się również strzyżeniem oraz goleniem. Jednakże warto pamiętać, że umiejętności takiego medyka były jak na ówczesne czasy, bądź co bądź, imponujące. Jeśli obecnie obawiamy się wizyty w gabinecie stomatologicznym, to możemy jedynie wyobrazić sobie, co odczuwali nasi pradziadowie, którzy musieli leczyć uzębienie najprymitywniejszymi sposobami i to jeszcze bez użycia środków przeciwbólowych – w XXI stuleciu stomatolog we Wrocławiu albo dentysta z innego miasta na wstępie pyta, czy podać znieczulenie nawet w czasie najmniej bolesnych zabiegów. Felczer dysponował jedynie podstawowymi narzędziami, a i o dezynfekcji nie wiedziano zbyt wiele. Zmianę przyniósł przełom XIX i XX wieku, kiedy m. in.http://www.ewidencjamajatku.pl/funkcjonalnosc/ewidencjaodkryto antybiotyki oraz promieniowanie rentgenowskie.

sprzęt dentystyczny

Autor: Andrew Fresh
Źródło: http://www.flickr.com
Ulgę chorym przyniosły z pewnością nowoczesne środki znieczulające podawane w zastrzyku – wcześniej wykorzystywano eter lub po prostu upijano człowieka poddawanego mało przyjemnym zabiegom. Następną przełomową zmianą było użycie aparatów rentgenowskich. O znaczeniu wspomnianego odkrycia może świadczyć chociażby fakt, że teraz każdy stomatolog (zobacz dobry stomatolog kraków) we Wrocławiu i chirurg zatrudniony w warszawskiej klinice dentystycznej nadal używa tego wynalazku. Dzięki fotografiom można np. ustalić, czy dany ząb warto leczyć czy lepiej od razu go usunąć – A jeśli już wspomnieliśmy o zabiegu ekstrakcji, to przy tym musimy obowiązkowo dodać, że w XXI wieku dentyści mogą uratować nawet zęby mocno zniszczone przez próchnicę lub odbudować ich koronę. Dodatkowo obecnie ogromną wagę przywiązuje się tak do zdrowego, jak i urzekającego uśmiechu, a dentystyka estetyczna stała osobną dziedziną. A nam po niegdysiejszych zabiegach pozostał bodajże tylko wielki strach przed wizytą u dentysty.