Parę użytecznych rad na przyjemne ciepło w mieszkaniu podczas mroźnych dni

Ciepły dom jest czymś, o czym myślimy wracając po ciężkim dniu w mroźny wieczór. Zdarza się, że, zamiast kojącego ciepła, czujemy zimną podłogę i przyjazny dom zmienia swoje oblicze.

Warto pomyśleć o tym już podczas budowy domu lub przy remoncie.
Jeśli macie taką okazja, trzeba przede wszystkim zatroszczyć się o odpowiednio ocieplony budynek. Ocieplenie poddasza, nawet jeśli nie jest zamieszkałe, jest bardzo istotne, bo tamtędy znika największa ilość ciepła – rzetelna płyty wermikulitowe dachu. Znaczący jest także wybór sposobu ogrzewania. Zapytajcie o pomoc fachowca, który doradzi najkorzystniejsze dla was rozwiązanie, dostosowane do wielkości domu i waszych możliwości finansowych oraz zadba o prawidłowy przegląd całej instalacji. Innym ważnym czynnikiem są szczelne okna i drzwi bo one też mogą powodować znaczące straty temperatury.
wydruk

Autor: Sebastian Ścigalski
Źródło: abcslubu.pl
ocieplenie poddasza

Autor: Earl McGehee
Źródło: http://www.flickr.com

W uzyskaniu przyjemnej temperatury można także skorzystać z alternatywnych metod, niewymagających dużych kosztów. Nawet zimowe słońce ociepla pomieszczenia, więc przed wyjściem rano rozsuńcie zasłonki. Wieczorem je zasłońcie, dlatego, że są dodatkową ochroną od mrozu. Na podłogach można rozłożyć grubą wykładzinę. Ten sposób co prawda nie nadaje się na szybkie ocieplenie poddasza, ale sprawi, że nie będziecie odczuwali niemiłego zimna przenikającego od od płytek. Skutecznym sposobem jest także założenie foli kuchennej za grzejnikami, dzięki czemu ciepło będzie rozchodziło się do wewnątrz mieszkania, a nie ulatywało na na dwór.

Wiele z wymienionych powyżej sposobów można wykonać samodzielnie i łatwo, a rezultaty z pewnością zmniejszą odczuwanie chłodu.