Ważne informacje o ISO – czym jest i jakie standardy ISO można dzisiaj wymienić

Czy spotkałeś się kiedyś z takim określeniem jak na przykład ISO? Prawdopodobne jest to, że pojęcie to jest Ci absolutnie obce, w związku z tym w tym artykule postaramy się w zwięzły, aczkolwiek treściwy i zrównoważony sposób objaśnić czym tak właściwie jest ISO oraz co znaczy to pojęcie.

Mówiąc zwięźle ISO jest to norma zarządzania środowiskowego. Dzisiaj możemy wyliczyć parę ze standardów ISO (sprawdź sam), jednym z nich jest ISO 14001.
W roku 1992 po raz pierwszy został wydany standard, jaki dotyczył zarządzania środowiskowym – został on określony jako BS 7750. Bezsprzecznie nietrudno się domyślić, że to właśnie ISO 14001 stał się po pewnym czasie jego godnym następcą.

Iso 9001

Autor: Biblioteca de la Universidad de Zaragoza
Źródło: http://www.flickr.com

Standard ten został przez inne państwa nadzwyczaj rychło uznany, dzięki czemu mógł począć bardzo żywiołowo się modyfikować. Powinno się dodać, że wydano aż 111000 certyfikatów normy ISO 14001 na terenie 138 państw na rynku międzynarodowym. Oczywiście miało to miejsce w określonych latach, a konkretniej w latach 1996 do 2005. Niewątpliwie był to niesłychanie duży rezultat. Bieżąca norma ISO – odsyłam do tego serwisu – została wydana w roku 2004, natomiast rok później, to znaczy w 2005 roku została wydana polska wersja. Polską wersję opublikował Polski Komitet Normalizacyjny. PKN jest to krajowa jednostka, która pełni niezwykle ważką funkcję. Obecnie zajmuje się wieloma ważkimi zadaniami, miedzy innymi sprawami budżetowymi. Niezmiernie istotny jest również skład PKN, który odpowiedzialny jest za konkretne funkcje oraz zadania. W skład PKN wchodzi między innymi prezes, Rada Normalizacyjna oraz Komitety Techniczne. Zapraszamy do dalszej lektury na stronie: PKN prężnie działa i funkcjonuje nie tylko na rynku polskim, ale także na rynku międzynarodowym, naturalnie powinno się wspomnieć, że aktualnie PKN jest pełnoprawnym i zaaprobowanym członkiem Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego CEN oraz Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego Elektrotechniki CENELEC. Zobacz stronę autora:

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej na temat PKN to niewątpliwie mnogość nadzwyczaj ciekawych oraz praktycznych informacji odszukasz w Internecie na stronach internetowych, jakie są poświęcone tej tematyce.